Facebook Instagram Youtube

10 tipp a biztonságos téli bringázáshoz hóban, fagyban is

10 tipp a biztonságos téli bringázáshoz hóban, fagyban is
2016.12.01
Bringázni télen is egyszerű, gyors és olcsó. Persze a nyári könnyedségre még pár hónapot várnunk kell, ezért érdemes pár dologra odafigyelned. Öltözködési és karbantartási tippjeink után itt van pár tanács a havas és jeges napokra.

Bringázni télen is egyszerű, gyors és olcsó. Persze a nyári könnyedségre még pár hónapot várnunk kell, ezért érdemes pár dologra odafigyelned. Általános öltözködési és karbantartási tippjeink után itt van pár tanács Dániából a havas és jeges napokra.

1.) Kelj korábban

Ha korábban indulsz el otthonról, akkor több lehetőséged lesz az időjáráshoz mérten célba érni. Ez a legjobb tanács, amit adhatunk.

2.) A kevesebb néha több

Téli időszakban kerüld a nehéz kosarat, táskákat és más felesleges súlyokat, mivel ezek nehezíthetik a bringád irányíthatóságát. Pakolj kevesebb cuccot, használj csomagtartó táskát!

3.) Láss, és látszódj!

A jó lámpa a téli bringázás kötelező kelléke. Még a nappali órákban is korlátozottak lehetnek a látási viszonyok, ami a biztonságos kerékpározás előfeltétele. Használj fényvisszaverőket, hogy jobban látható legyél!

4.) Engedj a keréknyomásból egy picit

Az enyhébben felpumpált, vagy szélesebb kerék előnyt jelenthet a téli időszakban, mivel jobb a tapadása.

5.) Kanyarodj ívesen

Jobb elkerülni az éles kanyarokat és a hirtelen irányváltoztatást. Inkább nagyobb, ívesebb kanyarokat érdemesebb bevállalni, természetesen amíg az adott forgalmi helyzet lehetővé teszi. Kanyarodás előtt használd a féket – mintha autóban ülnél -, aztán engedd el.

6.) Használd a hátsó féked

Időben kezdj el fékezni. Használd a hátsó féket, viszont engedd el, ha elkezd csúszni a kerék.

7.) Gyakran ellenőrizd a fékeidet

Érdemes gyakran ellenőrizni a fékek kopását. Különösen a felnire tapadó fékek esetében, ugyanis ezek hajlamosak felszedni az útról a jeget és a havat, amely csökkenti a fékezésed hatásfokát, növeli a féktávolságot.

8.) Tarts nagyobb követési távolságot

Csúszós utakon megnő a féktávolság – a kerékpároknál is, mint minden más járműnél – ezért fontos, hogy megtartsuk a kellő távolságot az előttünk lévőtől.

9.) Koncentrálj az útra

Mindig tartsd a figyelmedet az előtted haladón, illetve magán az úton.

10.) Zsírozd be a bringádat

Vannak napok, amikor nincs sok motivációnk felülni egy teljesen lefagyott biciklire. Ez megelőzhető, ha rendszeresen bezsírozzuk az alkatrészeket.
 

>>Hallgasd meg, mit mondanak a már bringázók:


A Dán Kerékpáros Szövetség tippjeit Kerékpárosklub önkéntes fordítócsoportjának tagja, Kozár Ádám fordította, Szőke Johanna ellenőrizte, Halász Áron szerkesztette, Molnár Berta varázsolta képpé. Csatlakozz Te is!


Tetszett a cikk?

A Kerékpárosklub azért dolgozik, hogy bringa- és emberbarát településeink legyenek. Ez csak a Te támogatásoddal lehetséges.

Hogyan segíthetsz?

Lépj be! Tagsági díjaddal nem csak a munkánkat támogathatod, hanem rengeteg szolgáltatás és kedvezmény is jár érte az egész országban. Belépéshez kattints ide!

Add nekünk adód 1%-át. Adószámunk: 18245402-2-41. További infók az 1%-ról

Oszd meg a cikket, ha egyetértesz céljainkkal!

 

Kapcsolódó hírek

15%-kal több kerékpározót mértek Budapesten 2020-ban, decemberben 61%-kal többet, mint egy éve

A BKK öt, nyilvánosan elérhető adatokat mutató kerékpárszámlálóján 15 %-kal nagyobb forgalmat mértek 2020-ban, mint 2019-ben. A 2020-ban összesen mért 2.771.710. kerékpározó rekord azóta, hogy egyszerre öt helyen mérik a biciklis forgalmat. A bicikliutak és sávok aszfaltjába telepített detektorok felett még télen is többen kerékpároztak: a 2019 decemberi biciklis forgalmat már 2020 december közepén túlszárnyalták a budapestiek, a bringás forgalom télen nőtt leginkább 2019-hez képest. A Csepelre vezető Weiss Manfréd úton mérték a legnagyobb éves (26%-os) növekedést, a budai rakparton pedig 2020-ban mértek először 1 milliónál több kerékpározót számoltak. Munkanapokon és munkaszüneti napokon is nőtt a kerékpáros forgalom, ami az otthoni munkavégzés, az oktatási intézmények és vendéglátóhelyek bezárása mellett kiemelkedő.

2021.01.11 |  aron
Így lett kerékpársáv a Nagykörúton és más fontos főútvonalakon

2020 legnagyobb és leghíresebb hazai kerékpárosbarát fejlesztése a nagykörúti kerékpársáv volt. A régóta várt, belvárosi kerületeket összekötő kerékpársávok tesztüzemét a tavaszi koronavírus-járvány elkerüléséhez kapcsolódóan indították el, majd a népszerűségét látva kisebb változtatásokkal ősszel meg is tartották. Cikkünkben összefoglaljuk, hogyan ért be több évtized várakozása, milyen volt a fogadtatása, miken vitáztunk és milyen lehetőséget ad a Nagykörút jövőjének, ezzel Budapestnek ez a kétszer két, olcsón és gyorsan kivitelezett sárga csík. A történet nem csak a Nagykörútra érvényes, akkor is érdemes elolvasnod visszaemlékezésünket, ha nem a környéken élsz, mert a tapasztalatok máshol is hasznosak lehetnek.

2020.12.29 |  aron
Itt találod Budapest és környéke kerékpárboltjainak térképét

Térképre tettük Budapest bringaboltjait és szervizeit. Jó böngészést!

2021.02.03 |  aron