Hírek: kutatás
Ugyanannyi kormánypárti és ellenzéki kerékpározik, sokan bicikliznek a járvány miatt – országos kutatás 2020
A magyar felnőttek 71%-a szokott kerékpározni és – főleg Budapesten - többen közlekednek kerékpárral a koronavírus óta, mint korábban. Ugyanolyan mértékben kerékpároznak a kormány és az ellenzék hívei, valamint a pártnélküliek, Budapesten viszont a kormánypártiak bicikliznek rendszeresebben. A kerékpározástól továbbra is az autóforgalom nagysága és a kijelölt infrastruktúra hiánya tartja vissza a legtöbb embert, így nem meglepő, hogy a többség támogatja, hogy több pénzt költsenek biciklis infrastruktúrára és csökkentsék a lakóterületeken átmenő autóforgalmat. A biciklivel közlekedőket védő kötelező minimum 1 méteres előzési oldaltávolság bevezetését háromszor annyian támogatják, mint ellenzik. A legtöbben annak is örülnének, ha a kerékpárral munkába járókat is pénzügyileg támogatná az állam. Ezek a fő eredményei annak a 3000 fős, az ország felnőtt lakosságára reprezentatív kutatásból, amelyet az Aktív Magyarország kormánybiztosság támogatásával a Magyar Kerékpárosklub megbízásából a Medián készített.
2020.10.02 |
aron
Megmértük, hányan, mennyit kerékpároznak a magyarok, és min változtatnának - reprezentatív kutatás
Hiánypótló kerékpáros kutatást készített a Magyar Kerékpárosklub az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával, még soha nem lehetett ilyen átfogó képet kapni a hazai kerékpározási szokásokról. Kiderült, hogy a felnőtt lakosság 70%-a szokott valamilyen gyakorisággal kerékpározni. 17%-nak ez az elsődleges közlekedési eszköze, 38 % legalább hetente biciklire ül. Dél-Alföld a legbringásabb régió, a budapestiek 16%-a hetente többször közlekedik biciklivel. A felmérésből kiderült, hogy a lakosság túlnyomó része támogatja a kerékpárosbarát infrastruktúra-fejlesztést, ami a legfontosabb húzóerő lehet a bringára váltáshoz.
2018.09.20 |
aron
Kevesebb légszennyezésnek vannak kitéve a kerékpározók, mint az autóban ülők
Egy tanulmány szerint az autóban vagy buszon ülők több időt töltenek ártalmas levegőben, ahogyan a gyalogosok is. A vizsgálat szerint a kerékpárral közlekedőket éri a legkisebb mértékű légszennyezés egy átlagosan zsúfolt belvárosi utazás során. Az autóban ülők vagy buszon utazók több ideig lélegzik be a szennyezett levegőt, miképp a gyalogosok is, amennyiben nem választanak elkerülő utakat a nagyobb forgalmú utcák helyett.
2019.06.24 |
aron
10000 európai lakos életét lehetne meghosszabbítani a kerékpárosbarát területek bővítésével
Az ISGlobal (A globális egészségügy barcelonai intézete) kutatói arra a megállapításra jutottak egy tanulmányukban, hogy a városi kerékpáros hálózatok növelése jelentős egészségügyi és gazdasági haszonnal járna. Minden egyes befektetett euróra vetítve akár 70 eurós megtérüléssel is számolni lehetne.
2018.07.26 |
aron
A kerékpározás és a gyaloglás egészségügyi haszna felülmúlja a légszennyezés okozta veszélyeket
A gyaloglás és a kerékpározás egészségügyi előnyei még az olyan városokban is ellensúlyozzák a légszennyezés negatív hatásait, ahol magas a légszennyezettség - állítja egy tanulmány, amelyet a angol Diéta és Aktivitás Kutatóközpont (CEDAR) a Cambridge-i Egyetem Orvoskutatói Tanácsának járványügyi egységével közösen készített. Az eredmény újabb bizonyíték a kerékpározás támogatása mellett, különösen olyan városokban ahol nagy szükség van a járművek szennyezőanyag-kibocsátásának csökkentésére.
2018.02.09 |
aron
Vector projekt
Az Európai Unió által támogatott kutatási projektben a Magyar Kerékpárosklub holland, német és litván kerékpáros szervezetekkel közösen Utrecht, Hamburg, Vilnius illetve Budapest utcáin végez mobil méréseket. A mérés során egy kerékpárra szerelt műszer segítségével a levegő finompor-koncentrációját mérik. Kontrollmérés keretében a műszert autóba is beépítik, így a járművezetőket érő hatásokat is vizsgálják.
2008.01.24 |
kobrizsa