LifeCycle
A Bringázz a Munkába! kampányunk a LifeCycle program keretein belül szerveztük 2008-2011 között.
A projekt célja
A 9 országbeli 10 csoportból álló LifeCycle partnerség célja a kerékpározást a napi közlekedés természetes módjává tenni. Közegészségügyi dolgozók és városi hivatalnokok, közlekedési szakemberek és kerékpáros csoportok közösen arra fókuszálnak, hogy az ülő életmódot aktívvá tegyék a fizikai aktivitás mindennapossá tételével. A fizikailag aktív életstílus népszerűsítésével a LifeCycle a növekvő elhízás és túlsúly trendje ellen harcol. A LifeCycle a kerékpározásról szól, az óvódától a nyugdíjaskorig. A kerékpározás a kora gyerekkortól az élet élvezetes része lehet. Később a gyerekek kerékpárral járhatnak iskolába. Aztán az emberek kerékpározhatnak munkába vagy bevásárolni, és addig kerékpározhatnak rendszeresen, amíg csak bírják, hogy egészségesek és mozgékonyak maradjanak idős korukban is. A projekt a kerékpározás életre szóló megközelítésével a fizikai aktivitást a többnyire ülő életmódot folytatók mindennapi életének részévé teszi, így védve őket a motorizált közlekedés dominanciájától és életmódjuk negatív következményeitől. Az Európai Unió Közegészségügyi Programjának (Public Health Programme) részeként a LifeCycle projekt megmutatja, hogyan valósíts meg már bevált tevékenységeket, azaz hogyan tedd a kerékpározást életed részévé.
A projekt megközelítésmódja
A LifeCycle fő céljának eléréséhez komoly ambíciókra van szükség és nagy elvárásokat támaszt a projektmunkával szemben. A megközelítésmód, ami mindkettőnek megfelel, kiemeli a problémákat, illetve a potenciálokat a közegészségügy és a mobilitás területéről, ezáltal egyszerű és hatékony módot teremtve a fizikai aktivitáshoz: a mozgást újra a mindennapos közlekedés részévé teszi azáltal, hogy megváltoztatja az emberek viselkedését és gondolkodásmódját a kerékpározásról. Az embereknek nem kell plusz időt fordítaniuk erre. A kulcseleme, hogy 30 perc mérsékelt fizikai mozgást tartalmazzon naponta.
A LifeCycle két kulcsszava az ‘észlelés’ és a ‘motiváció’.
Azért, hogy az emberek közlekedési szokásai megváltozzanak, a közlekedés különféle módjait illető szubjektív észleléseiket az objektivitás szintjére kell emelnünk. Szükség van arra, hogy jó képet alakítsunk ki a kerékpározásról, amilyen korán csak lehet és az egész életen át fenntartsuk azt. De az észlelés változása nem jelenti feltétlenül a viselkedés megváltozását. Ehhez gyakorlati tapasztalatra is szükség van. A kerékpárhasználatra való motiválás alapvető. A LifeCycle a motivációs alapú megközelítésen alapul, az emberek adott életfázisához szabott akciókkal ösztönzi a kerékpározás elkezdését vagy folytatását.
A projektben részt vevő partnerek
- FGM-AMOR, Austrian Mobility Research (coordinator), Graz, AT
- European Cyclists’ Federation, Brussels, BE
- Allgemeiner Deutscher Fahrrad Club, Bremen, DE
- CTC, Charitable Trust, Guildford, UK
- Fietserbond, Berchem, BE
- Verkehrs-Club Liechtenstein, Vaduz, LI
- Hungarian Cyclists' Club, Budapest, HU
- Municipality of Aveiro, Aveiro, PT
- Municipality of Krakow, Krakow, PL
- Institute of Public Health of the Republic of Slovenia, Ljubljana, SI
A projekt weboldala:
Oszd meg kerékpáros élményeidet
Használd instagramon fotóid alatt a #kerekparosklub hashtaget és oszd meg a többiekkel merre tekertél, milyen kerékpáros fejlesztésekben botlottál a városban vagy ha részt vettél egy kerékpárosklub által szervezett rendezvényen.