A Kanizsai utcai kerékpártárolók valójában két elszánt srác - és a támogató közösség - kitartó munkájának köszönhető, akik nem akarták tétlenül nézni, hogy a házuk előtti zöldfelület teljes mértékben a környezetromboló autóparkolást szolgálja ki.
Az egész történet a járdára festett parkolósávval kezdődött: " Kanizsai utcában az autók a járda egy részét elfoglalva parkolnak. A választókerület LMP-s önkormányzati képviselője lépett az ügyben: egy félméternyi járdát elvett a gyalogosoktól és odaadta az autósoknak." (444.hu)
Ez a meglehetősen igazságtalan intézkedés késztette a Kanizsai utca lakóit, hogy megpróbáljanak változást elérni: "az a cél, hogy ne csak a házon belül, hanem az egész utca közösségében egy jó példával elindított értelmes vita alakuljon ki arról, hogy vajon tényleg megérte-e a fák közötti zöld területet feláldozni azért, hogy egy-egy tizenöt lakásos ház előtt két vagy három lakó autóval parkolhasson."
Az is látványos, hogy a környéken egyre többen közlekednek kerékpárral, viszont nincs elegendő kerékpártároló, közterületen szinte 0. Emiatt sokan a kerítéshez rögzítve, vagy a lépcsőházakban parkolják a bicikliket, ami nem csak a kerékpározóknak kényelmetlen, hanem a kerítésnél a járdát szűkíti, a lépcsőházban a menekítési útvonalba lóg, így balesetveszélyes is.
Ezért elindultak az Újbudai Önkormányzat "Szabad a tér!" pályázatán, aminek keretében a Kanizsai utca 16 elé eső rövid szakaszon, a járda és az úttest közötti területen, biciklitárolók kialakítását és egy minipark létrehozására tettek javaslatot.
Nem várt nehézséget a közterület-használat egyeztetése és engedélyeztetése, valamint a kerékpártárolók és a kert későbbi üzemeltetésének megoldása okozott, de egy támogató mentor segítségével ezeket az akadályokat is áthidalták.
Ez a projekt megmutatja, hogy hogyan is néz ki a valóságban az, amikor másra is használjuk az utcát mint parkolásra, amikor van hely elférni a járdán, nem a kerítéshez kell kikötni a biciklit, van valódi zöldfelület, le lehet kellemes környezetben egy pillanatra ülni.
"A megvalósult példa alapján pedig a hangosan ellenző kisebbség mellett sokkal könnyebb hangot adni a csendesebb, de az egészségesebb közterület-használatot igazából támogató valós többség számára."