A cikk eredetileg az oregonlive.com oldalon jelent meg, fordította: Simonyi Tamás. Csatlakozz önkéntes fordítócsoportunkhoz és segíts minél több jó külföldi példát bemutatni.
Hogyan lehetséges mindez?
Egy bringabusz kezdeményezésről van szó: a diákok és családtagok egy előre megbeszélt helyen találkoznak minden héten, és onnan együtt tekernek át a Portlandban található suliba.
A heti meneteket az Alameda Általános Iskola tornatanára, Sam Balto vezeti - vagy ahogy a diákok hívják, Balto, az edző. Neon láthatósági mellényben tekeri a menet élén teherszállító bringáját, melynek hátuljáta egy hangszórót is felszerelt - ebből pörgős zene száll a résztvevők felé. Ha valaki esetleg nem kapná fel a fejét reggel 8:10-kor a Queen-től a Bicycle Race-ére, azt az edző után tekerő többszáz diák és szülő látványa zökkenti ki a szükre hétköznapokból.
“Nagyszerű lehetőség, hogy közösséget építsünk, miközben a gyerekek suliba mennek” - meséli az edző.
“A gyerekek tanulnak menet közben, jobban teljesítenek tekerés után az órákon, és még a környezetet is védjük.”
A kezdeményezés - amit egy san franciscó-i és egy barcelonai példa ihletett - az áprilisi Föld Napján indult el az Alameda Általános Iskolában. A cél az volt, hogy a gyerekek aktívabbak legyenek, illetve mozogjanak iskolába menet - méghozzá úgy, hogy az a környezetnek is jó legyen. Figyelembe véve, hogy már második éve nő a résztvevők száma, az edző reméli, hogy mások is felfigyelnek a lehetőségre - például valamelyik önkormányzat hivatalnokai vagy olyanok, akik szívesen vezetnének helyi bringa-busz menetet az iskolájukban.
“Remélem, az állami és városi vezetők felismerik a gyerekek aktív közlekedésének fontosságát és ugyanolyan támogatásban részesítik majd a gyalogos vagy bringás busz-meneteket, mint a hagyományos iskolabuszokat.”
Magyarországon is elindult a Bicibusz:
Támogasd adód 1%-ával a Magyar Kerékpárosklub bringás fejlődésért végzett munkáját!