2015-ben 22 új állomással és 50 biciklivel bővül a fővárosi közbringa-rendszer. Az állomások egy része nem megfelelő helyre került, nehezen megközelíthető, zavarja a gyalogosforgalmat. A beruházásból hiányzik a rendszerszemlélet, egyes budai állomások környékén nem történnek bringabarát beavatkozások. A Kerékpárosklub - bár a tervezés során nem kapott lehetőséget - most értékelte az új állomásokat, fejlesztési javaslatainkat pedig elküldtük Dabóczi Kálmán BKK vezérigazgatónak.
A Magyar Kerékpárosklub kezdetektől fogva támogatója a közbicikli-rendszernek, 2009-ben kezdeményezői voltunk a rendszer létesítésének. Az előkészítés során zajló piackutatás és tervezés, valamint az üzleti modell kialakítása során szinte végig együttműködő partnerei voltunk a BKK-nak és elődjének, a Parking Kft-nek. Egyeztetéseink során a kapcsolódó, kerékpárosbarát közútfejlesztési Intézkedési Terv és a marketing- kommunikáció kialakításának tekintetében is képviseltük a jövőbeli felhasználók érdekeit.
Az utóbbi időben azonban a BKK egyre kevesebb lehetőséget adott a közös munkára, legyen szó tervek véleményezéséről, az eddigi tapasztalatok kiértékeléséről, illetve a bővítéshez kapcsolódó tervek egyeztetéséről. Az idén átadásra kerülő új állomások helyszíneinek kiválasztásából, a környezet kerékpárosbarát átalakításának tervezéséből kihagyták a Kerékpárosklub tapasztalt és a közbringa sikere iránt elkötelezett szakértőit. Részben emiatt hiányozhat a mostani bővítésből a rendszerszemlélet, ami az új állomások használhatóságát, sikerét veszélyeztetheti.
A BKK számára – minden előzetes felkérés nélkül – készített elemzésünk sorra veszi az elhelyezés akadálymentes megközelíthetőségét, megfelelő közelségét a lehetséges célpontokhoz és közösségi közlekedési megállókhoz, illetve azt, hogy az adott gyűjtőállomás működése mennyire zavarja a gyalogos forgalmat. Sajnos elég sok helyen látszik szükségesnek a gyűjtőállomások áthelyezése ahhoz, hogy az hatékonyan szolgálja a felhasználókat, a többi közlekedőt és így a BKK célkitűzéseit is.
A Kerékpárosklub üdvözli a közbringa-rendszer bővítését, de vallja, hogy a szakmai egyeztetés hiánya veszélyeztetheti a program sikerességét. Szervezetünk célja a szakmai alapokon nyugvó együttműködés a főváros és a BKK illetékes szervezeteivel. Ennek szellemében dolgoztunk eddig is, és szeretnénk dolgozni a jövőben is.
Dabóczi Kálmán BKK vezérigazgatónak küldött levelünk
Az új állomásokról készített elemzésünk
Tetszett a cikk?
A Kerékpárosklub azért dolgozik, hogy bringa- és emberbarát településeink legyenek. Ez csak a Te támogatásoddal lehetséges.
Hogyan segíthetsz?
Lépj be! Tagsági díjaddal nem csak a munkánkat támogathatod, hanem rengeteg szolgáltatás és kedvezmény is jár érte az egész országban. Belépéshez kattints ide!